Икономист: Всички държавни институции и регулаторни органи носят вина за КТБ

share

Докладът на временната парламентарна комисия се концентрира само във финансовите аспекти на проблема КТБ. Това не е просто една банка. Със сигурност КТБ не е пирамида.

Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ икономистът Георги Ганев. Тази банка е била несъстоятелна към 20 юли миналата година и всички приказки, че можеше да се спаси КТБ са нереални. Иван Искров също е проспал фалирането на банката. Цветан Василев също носи отговорност. Проблемът е, че вината е на множество обществени, политически и държавни институции. Всички брънки на държавното регулиране са се провалили. Една институция да не се беше провалила и днес нямаше да говорим по тази тема. Ако всички бяха корумпирани, животът ни щеше да бъде много по-лек. Проблемът е, че законите и правилата позволяват да се случи такова нещо, обясни Ганев.

Щом държавата не може да се справи, нещата трябва да се поемат от гражданското общество. Аз очаквам в скоро време да се появи гражданска структура, която да се захване с КТБ. Ако ме поканят, ще участвам с голямо удоволствие, уточни икономистът.

Изходът Грекзит е все по-вероятен. Гръцката стратегия видимо отчужди партньорите от ЕС. Гръцката криза няма да ни засегне. Банковата система няма да пострада със сигурност. Гръцкият капитал, който влиза в България е замрял от 6 години. Даже тази криза може да спомогне за внос на гръцки капитали у нас. Търговията може леко да пострада. Най-голям проблем ще е с българите, които работят в Гърция. Те няма да могат да изпращат пари в България, което никак не е малко, прогнозира Ганев.

Водещи новини

Още новини