Метеоролозите и сеизмолозите до края на годината няма да получават цялата си месечна заплата, а ще им се плаща за една седмица по-малко заради недостиг на средствата за издръжка на БАН. Това каза пред журналисти председателят на академията акад.
Никола Съботинов, попитан дали НИМХ-БАН ще спре да прави прогнози за времето, тъй като не достигат парите за БАН. По думите на акад. Съботинов до края на годината синоптиците, сеизмолозите и учените, извършващи мониторинг на Черно море, ще получават средна месечна заплата от 540 лева.
За пореден път председателят на БАН заяви, че бюджетната субсидия за академията за 2011 г. от 59 милиона лева "покрива"
само 70 процента от необходимите средства за фонд "Работна заплата". Акад. Съботинов каза, че е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов, към което е било приложено и писмо от директора на НИМХ-БАН. В него директорът Георги Корчев е описал тежкото състояние на института и невъзможността метеоролозите да използват неплатен отпуск, защото, ако излязат в него, трябва да се "спрат прогнозите за времето", разказа председателят на БАН.
Синоптиците, сеизмолозите и учените, осъществяващи мониторинг на Черно море, ще работят по една седмица месечно до края на годината "без заплати", защото това са важни дейности, за които БАН всеки ден изпраща информация до европейски институции, заяви акад. Съботинов. Той каза, че от началото на 2011 г. всички институти в академията излизат в неплатен отпуск заради недостиг на средства. Не знаем, дали ще можем да платим до края на годината и разходите ни за електроенергия, вода и отопление, добави акад. Никола Съботинов.
Председателят на БАН заяви, че очаква министърът на финансите Симеон Дянков да участва в заседание на Съвета на настоятелите, на което да се обсъди искането на академията за бюджетна субсидия от 109 милиона лева за 2012 г. Ако бюджетът на БАН за догодина остане отново 59 милиона лева, учените ще решат дали да участват в протести, каза в отговор на въпрос акад. Съботинов.