Близо 21% проблемни кредити заради КТБ

share

Лошите и преструктурираните кредити в България тази година ще достигнат 20.7%, сочи прогнозата на УниКредит за Централна и Източна Европа (ЦИЕ), представена във Виена. През 2014 г. те са били 18.9%, става ясно от анализа на банката. Ръстът обаче ще е следствие от фалита на КТБ, а не от реално влошаване на съотношението между редовни и необслужвани кредити.

Според Джани Франко Папа, заместник генерален мениджър на УниКредит, ръстът на проблемните кредити е вследствие на преизчисления заради изваждането на данните за КТБ от статистиката, пише „Сега". Сега Централната ви банка е по-прецизна в оценките на проблемните кредити, обясни той, като допълни, че нарастването на лошите кредити е вид прочистване на системата. Самите банки също са станали по-стриктни след случилото се с КТБ, смятат експерти.

На практика през 2015 г. страната ни ще се нареди на 4-то място по проблемни заеми в ЦИЕ след Украйна с 34%, Сърбия с 23% и Русия с 21%. Според Папа обаче, като се изключи ефектът "КТБ", нивото на лошите кредити у нас е напълно съпоставимо с останалите страни от ЦИЕ. Преди да бъде поставена под специален надзор, банката на Цветан Василев рапортуваше изключително нисък процент на просрочените вземания в отчетите си към БНБ. Миналия месец за първи път централната ни банка обяви статистика за банковата система (за ноември), в която не фигурираше КТБ заради отнемането на лиценза й.

Допълнително влошаване на картината може да се получи през следващите години заради предстоящите проверки на балансите на българските банки от външни консултанти. Ако те приложат особено високи критерии за оценка, може да се окаже, че нивата на необслужваните заеми са още по-високи. В някои страни от еврозоната такива проверки са довели до корекция на дела на лошите кредити нагоре с 18%.

Водещи новини

Още новини