Пенсионната система не значи само възраст и стаж, тя значи и размер на пенсиите. Има да се работи върху широк план по политика на доходите. Колкото и да увеличаваме възрастта и стажа, няма да можем да напълним осигурителните фондове в никакъв случай при тези мизерни заплати, които се получават в България. Това каза независимият финансов експерт Мика Зайкова пред Фокус.
„Трябва да се работи по политиката на доходите, да се реформира пазара на труда, да се намали безработицата, да се открият нови работни места и най-вече в рамките на пенсионната реформа трябва да се промени методиката за образуване на пенсии. За да може в края на живота си хората да получават един заместващ доход подобен на този, които е в Европа”, подчерта Зайкова.
Тя даде за пример ЕС, където размера на пенсиите на човек са между 70-90% от доходите, които работещият е получавал в активната си трудоспособна възраст.
„Ако човек е работил цял живот на 1000 евро заплата заместващият доход е между 70-90%. Значи, че човек ще получи най-малко 700 и най-много 900 евро пенсия. Това не ти сваля стандарта на живот. В България официалният заместващ доход е 30%, но той много трудна достига това ниво", уточни финансовият експерт. На места пенсиите са между 24% и 30%.
Ако цял живот работиш на 1000 лева и накрая получиш 300 или 240 лева пенсия ще падне най-малко три пъти стандартът на живот”, каза Зайкова.