"Ню Йорк таймс": Инвеститори от САЩ и Европа може да съдят България заради КТБ

Getty Images/Guliver
share

В. "Ню Йорк таймс" излиза с обширна статия за кризата в Корпоративна търговска банка и отбелязва, че международни инвеститори са отправили предупреждения за съдбата на четвъртата по големина българска банка.

Припомнят се довелите до кризата събития и се отбелязва, че в петък Европейската комисия е приканила България да започне да възстановява парите на вложителите, тъй като съгласно европейското законодателство държавата е гарантирала влогове в общ размер 2,5 милиарда долара.

В писмо до българските власти Комисията заяви, че намира ситуацията за "много тревожна" и предупреди, че може да вземе  мерки за гарантиране на прилагането на закона, което анализатори тълкуват като скрита заплаха от правни действия, пише изданието.

Група притежатели на издадени от КТБ облигации, включително инвеститори от САЩ и Европа, също се готвят да съдят българското правителство, ако КТБ спре плащанията по облигациите си.

Вчера парламентът отказа да подкрепи бюджетна актуализация, която щеше да позволи започване на изплащане на парите на  вложителите, а до изборите на 5 октомври ще управлява служебно правителство, отбелязва вестникът.

В статията се подчертава, че чуждестранните банки в България, чийто пазарен дял е 70 процента, не са засегнати от кризата с КТБ, както и че до момента едрите акционери в нея като суверенния фонд на Оман с 30 процента и втората по големина  руска банка ВТБ не са склонни да осигурят средства в подкрепа на КТБ.

Следващият краен срок за КТБ настъпва в петък, когато изтича падежът по облигациите й, чиято първоначална емисия е в  размер на 150 милиона долара. Миналата седмица агенцията за кредитен рейтинг Мудис понижи оценката им до малко над ниво  "боклук" (junk level) след като банката пропусна изплащане на лихви през юли, отбелязва изданието.

Група притежатели на облигации на КТБ обмислят да се обърнат към съда, ако спрат плащанията по тези облигации. "Няма комуникация с банката и с безпокойство очакваме 8 август, но все още вярваме, че най-лесният изход е някакво  решение, което защитава всички страни. Готови сме да дадем на българските власти време да изготвят план, стига да не ни държат в неведение", заявява пред вестника пожелал анонимност американски притежател на облигации от КТБ.

Местни вложители като бившия министър на културата Вежди Рашидов също заплашиха със съдебни действия. Рашидов е създал  комитет от вложители за даване под съд на българската държава, ако проблемът не бъде решен скоро. Според него от миналата  седмица към комитета са се присъединили над 280 вложители, завършва статията на "Ню Йорк таймс", цитирана от БТА.

Водещи новини

Още новини