Бившият финансов министър Милен Велчев даде интервю за в. Труд.
Велчев говори по темата за отпуснатите от ЕК 3,3 млрд. лева в помощ на българските банки. Публикуваме интервюто без редакторска намеса.
-Г-н Велчев, може ли да разясните решението на ЕК да одобри схема, чрез която българското правителство да подкрепи банките с до 3,3 млрд. лв.?
- Има правила, по които функционира Европейският съюз. Подобна държавна помощ изисква одобрение от Европейската комисия, независимо дали тя ще се ползва за подкрепа на банковия сектор или за други частни предприятия. Държавата е изявила готовност да предостави кредитна линия като ликвидност за банковия сектор, но само в случай че тези пари са необходими за плащане на депозити.
- Тоест не е задължително тези пари да влязат в действие?
- Не е задължително да се ползват и дори е много вероятно да не влязат в действие. Може да се направи аналогия с последното ни споразумение с МВФ, когато аз бях министър. То беше “предпазно” - ние не получихме заеми по него, но парите бяха на разположение в случай на нужда.
- Но сега става дума за пари на българското правителство, а не на ЕС, нали така?
- Точно така.
- Уместна ли е емисията 5-месечни книжа на правителството от понеделник в размер на 1,2 млрд. лв.?
- Да. Предполагам, че Министерството на финансите иска да се възползва от добрите пазарни условия и търсенето от страна на банките на инструменти, в които да инвестират.