Получаваш 1000 лв. връщаш 5000 лв. - измами с кредити

share

„Най-вече оплакванията на потребителите са, че в договорите е имало скрита информация, която фирмата за бързи кредити не е предоставила на клиента си. Появява се най-вече „такса за обслужване на кредита“, което не го е пишело изобщо“. Това каза Иван Бъчваров, главен секретар на Комисията за защита на потребителите в „Здравей, България“.

Обикновено само клиентът, който е подписал договора има някакъв документ. Солидарния длъжник няма договор. Когато той го поиска го карат да си плати и го изпращат по пощата. Куриерът, обаче идва във време, когато човекът го няма и той не получава договор. Хората просто не си знаят правата. Всички подписали се трябва да имат договор. Това каза адвокат Ивелина Иванова в „Здравей, България“.

Фирмите използват заблуда, за да примамват клиенти. Попълваш заявление за кредит, но всъщност си подписал договор. При подаване на документите тези фирми искат и банкова сметка, в която докато чакаш одобрение за кредит ти превеждат парите и по този начин те задължават да започнеш да плащаш заема си, описаха схемата в репортаж.

Според адвокат Ивелина Иванова тези действия не са незаконни, а просто подвеждат клиента, който няма време да прочете договора. Не трябва да се подписва без човек да е запознат какво подписва. „Ако има празни полета, ги зачертайте, ако не ги попълвате. Ако не ви дадат оригинал на договора не се съгласявайте да подписвате“, посъветва тя.

„Жалбите в цялата страна са над 30 и то в рамките на един месец“, каза Иван Бъчваров.

Водещи новини

Още новини