Даниела Бобева: Неплащането от държавата е довело до кризата в строителството

Даниела Бобева: Неплащането от държавата е довело до кризата в строителството

Вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева заяви по време на форум по строителството, че неплащането и неиздължаването от държавата е довело до сериозна криза в бранша, предаде БТА.

Тя участва в дискусионен форум "Строителството през 2014 г. Европейските перспективи и предизвикателства пред икономиката и строителството в контекста на новия програмен период от 2014 до 2020 г." Сред мерките за подобряване на бизнес средата на правителството вицепремиерът открои това, че държавата е започнала да се издължава на фирмите - става дума за един милиард лева.

Бобева посочи, че значителна част от тези плащания са насочени към строителния сектор, особено по средства по обществени поръчки.

Вицепремиерът цитира съвместно проучване с БАН, според което основен източник на задлъжнялост между фирмите е неплащания от държавата, на второ място е проблемът с неразплащането от общините.

Първият проблем е почти решен, но по отношение на общините има тепърва какво да се направи, каза Бобева. Вицепремиерът Бобева каза, че принципът - до 30 дни плащане, е залегнал в програмата на правителството и се опитва да спазва този срок.

Тя каза, че ще има промени в Закона за ДДС по отношение на малките фирми и добави, че проектът на закона е на сайта на Министерство на финансите. Тя изрази надежда тази мярка да намали междуфирмената задлъжнялост и да мотивира малките фирми да излязат от сивия сектор.

Друга политика на правителството в подкрепа на бизнеса е намаляването на административната тежест - тази хората и за фирмите, припомни вицепремиерът.

По думите й това е важен фактор, който ще ускори строителството и още следващата година се очаква да има реален ефект.

Подкрепяща деловите среди е промяната на Закона за обществените поръчки, каза Бобева и допълни, че почти всички предложения на Камарата на строителите са включени в законопроекта.

Бобева съобщи, че правната рамка на обществените поръчки предстои да бъде радикално преосмислена. Всеки сектор е специфичен и по-нататък би трябвало тази специфика да се отчете в спецификата на обществените поръчки, допълни Бобева.

Тя информира, че следващата година ще се обсъди концептуално нова схема за обществените поръчки, която да е свързана и с транспонирането на новите директиви, за което вицепремиерът изрази надежда да стане до края на тази година.

Правителство има ангажимент към бизнеса и по отношение на подпомагане участието му в търгове в чужбина. По този въпрос Бобева каза, че се водят дискусии с Казахстан, Таджикистан и други страни от Централна Азия за участие на български фирми в търгове.

Важен фактор за развитието на строителство са и строителните материали, отбеляза вицепремиерът. Тя съобщи, че по кариерните материя ще има нова стратегия, засилен контрол върху концесионните режими. и е възложен секторен анализ на БАН като целта е да се гарантира устойчив растеж в този сектор, каза Бобева.

Една от областите, в които правителство активно работи в международните финансови институции, която ще разкрие пространство за строителния бизнес, е енергийната ефективност, каза Бобева.

Вицепремиерът информира още, че правителството активно работи по облекчаване на визовия режим, включително за чужденците, които купуват домове у нас. Ако успеем, това ще насърчи покупката на жилища от чужденци, което ще има директен ефект върху растежа на строителството, каза вицепремиерът.

Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България съобщи, че финансовите отчети на строителните фирми за това полугодие показват слабо нарастване на приходите и драстично намаляване на печалбите. Очертава се тежка година, заяви Глосов.

Голяма част от спечелените големи поръчки са на занижени цени и не носят необходимия дивидент за напредъка на фирмите, допълни той. Глосов посочи, че особено тревожно е положението със задълженията на общините към строителния бизнес. Към края на полугодието задълженията на общините към бизнеса са 160 млн.лева по данни на Министерството на финансите, а над 80 на сто от тях към строителните компании.

Друг проблем е свързан със забавянето на плащанията от над повече от половината от общия брой на общините. Заетите в строителство са 5 на сто от всички заети в икономиката, посочи Глосов. Надеждите на строителния бранш са насочени изцяло към следващия програмен период, браншът има най- много опит по усвояване на евросредствата, каза председателят на Камарата на строителите в България.

Той посочи, че деловите среди от строителството очакват подобряване на условията за правене на бизнес, облекчаване на регулаторните режими, повече средства в бюджета на държавата за публични инвестиции, намаляване на сивия сектор, плащанията да стават в рамките на 30 дни, привличане на чужди и национални инвестиции от държавата.

По данни на ръководството на Камарата към момента в професионалния регистър са вписани 4 130 фирми, заличени са 456 фири към 30 юни, но се наблюдава вписването на нови фирми.

За последните три години от регистъра са отпаднали над 1700 компании. Около 4200 фирми се запазват през последните три години. Към юни 83 на сто от строителните фирми са малки, 15,5 - средни и 1,9 на сто големи, разпределени по категории "персонал". Спрямо полугодието на предшестващата година броят на безработните в отрасъл "Строителство" се е увеличил със 7,6 на сто или те са 11,4 на сто от общия брой безработни в страната.

Водещи новини

Още новини