Всеки четвърти кредит вече е несъбираем

share

Въпреки прогнозите, че лошите кредити ще спрат да нарастват, през април има ново увеличение на проблемните заеми. Лошите и преструктурираните кредити в банковата система към миналия месец са в размер на 9,86 млрд. лв.

Това означава, че делът им е 23,15% от всички отпуснати заеми на бизнеса и домакинствата без овърдрафтите, показват данни на Българската народна банка . През март ситуацията изглеждаше малко по-оптимистична Тогава лошите и преструктурираните заеми бяха 9,56 млрд. лв., или около 22,52% от всички отпуснати кредити. За сравнение през февруари проблемните кредити възлизаха на 9,64 млрд. лв., а през януари бяха 9,65 млрд. лв.

От данните на централната ни банка става ясно, че ръстът на проблемните заеми се дължи основно на нередовното погасяване на кредитите, изтеглени от фирмите. Лошите и преструктурираните заеми за бизнеса към края на април са в размер на 6,53 млрд. лв. Това е с около 259 млн. лв. повече в сравнение с предходния месец.

Проблемните заеми на домакинствата също леко нарастват. Например към края на април лошите и преструктурираните ипотеки са в размер на 1,92 млрд. лв. Това е с близо 21 млн. лв. повече спрямо март. На месечна база необслужваните или преструктурираните потребителски кредити също се увеличават. От 1,17 млрд. лв. през март те нарастват до 1,18 млрд. лв. към края на миналия месец.

От Асоциацията на колекторските агенции в България наскоро обясниха, че през април няма сериозна промяна в задлъжнялостта на домакинствата. От там обаче очакват леко влошаване на ситуацията през май. Причината е, че заради многото почивни дни и абитуриентските балове много хора пренебрегват други важни плащания. Данните на БНБ показват още, че кредитите, изтеглени от бизнеса и домакинствата към края на април, са в размер на 53,53 млрд. лв. От тях 10,93 млрд. лв. са отпуснати като овърдрафт.

Заемите за фирмите достигат 35 млрд. лв. в края на април, като това е с 4,3% повече спрямо същия месец на миналата година. Кредитите за домакинствата са 18,53 млрд. лв. Те обаче се свиват с 1,2% на годишна база. От тях жилищните кредити са за 8,87 млрд. лв., което е увеличение от 0,4% спрямо април 2012 г. Потребителските кредити обаче се свиват с 2% до 7,25 млрд. лв.

Водещи новини

Още новини