ЕБВР дава 250 млн. евро кредити за България

share

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) годишно отпуска между 200 и 250 млн. евро по различни програми за финансиране в България. Това ще бъде възможно и през 2013 г., съобщи Жан-Марк Петершмит, управляващ директор за Централна и Югоизточна Европа в ЕБВР, цитиран от Монитор.

Банките у нас обикновено използват предоставените средства за подпомагане на малкия и средния бизнес, повишаване на конкурентоспособността и инвестиции в модернизация.

Петершмит присъства на подписване на споразумение, чрез което се предоставя финансов пакет в размер на 85 млн. евро на групата Societe Generale в България. От тях банката ще получи 75 млн. евро като заем, който е структуриран в три транша. След това парите ще бъдат отпускани по линия на програмата „Партньорство за растеж” на малки и средни предприятия у нас. Останалите 10 млн. евро ще бъдат предоставени като кредит на дъщерната лизингова компания на банката у нас. Така българските фирми ще могат да си осигуря средносрочно и дългосрочно финансиране за покупка на различни съоръжения.

Средствата ще се отпускат на българските компании без значение от сектора, в който работят. Тъй като кредитната линия е предоставена при изгодни условия, заемите за фирмите също ще се отпускат при по-ниски лихвени нива от пазарните. Според данни на БНБ новите бизнесзаеми до 1 млн. евро, изтеглени в националната валута, са се предоставяли при средна лихва от 7,91% през март. Ако този вид кредити са в евро, лихвата същия месец е била 7,37 на сто. Лихвените нива за големите бизнескредити са по-високи. Ако заемът е над 1 млн. евро и е изтеглен в левове, лихвата е около 8,73 на сто за нови клиенти. Ако кредитът е отпуснат в евро, оскъпяването е 8,62 на сто.

От данните на централната ни банка става ясно още, че лихвите по малките бизнескредити до 1 млн. евро за нови клиенти са се понижили между 0,78 и 1,31 процентни пункта на годишна база. Лихвите по заемите за фирмите над тази сума обаче се увеличават през март спрямо същия месец на миналата година.

Повишението е между 0,17 и 1,86%. „Банките у нас се намират в среда на свръхликвидност и ценообразуването се базира главно на това”, коментира Мария Русева, зам. главен изпълнителен директор на финансовата институция, получила финансирането от ЕБВР. Според нея тенденцията на понижаване на лихвите по кредитите е продиктувана точно от високата ликвидност на банките, а не от промяната на риска. Русева обясни още, че най-активни при търсенето на кредити са фирмите от сектора на селското стопанство и експортно ориентираните компании, които имат добри позиции и извън еврозоната. Търсенето на финансиране са увеличавало и от страна на фирми, които са спечелили проекти по оперативна програма „Конкурентоспособност”. Те трябва да осигурят определено самоучастие и затова се обръщат към банките. Най-тежка е ситуацията при компаниите, заети в търговията на дребно, коментира още Русева.

Водещи новини

Още новини