Отпадат сивите списъци за нарушители по европроекти

Булфото
share

Това стана ясно от думите на министъра по еврофондовете Томислав Дончев, който отговори на въпрос, защо се махат списъците, които бяха поискани от Брюксел през 2008 г.

"Лицата, които са попаднали в него жалят присъствието си в списъка и в някои случаи съдът се съобразява с жалбата и това създава смут голям в системата. Проблем са и случаите, когато лице може да попадне в изборна комисия, когато е попаднало в списъка", обясни министърът.

Подобен случай провали и търгът за жп-отсечката Пловдив - Бургас, въпреки че за официален мотив беше определено надхвърляне на бюджета. Стана ясно, че се налага уволнението и на един от членовете на комисията. Десислава Георгиева беше освободена от длъжност като директор "Стратегическо развитие и инвестиционни проекти" в НКЖИ. Дирекцията отговаря за изпълнението на проектите по оперативна програма "Транспорт".

Сивият и черен списък бяха поискани от Европейската комисия в края на 2008 г. Още тогава правителството на Сергей Станишев обеща, че ще бъдат създадени списъци с фирмите нарушителки по закона за обществените поръчки (черен) и с нелоялните възложители (сив). Досега черен списък така и не е създаден въпреки заложеният текст в закона за неговото съществуване. По думите на Дончев, той трябва да бъде изработен от МВР.

Сивият списък съществува от началото на 2009 г. и ежемесечно се попълва с данни от Агенцията за държавна финансова инспекция. Досега в него има вписани 551 нарушения по предприсъединителните и оперативните европейски програми.

Премахването на сивият списък е част от поредната 22 поправка на закона за обществените поръчки. Нормативният акт беше приет на Министерски съвет преди седмица и предстои да бъде разгледан и гласуван в Народното събрание. В началото на юни 2010 г. Брюксел започна наказателна процедура срещу България заради закона, защото той не отговаряше на всички европейски правила и директиви.

От Народното събрание и Агенцията за обществени поръчки тогава обявиха, че ще бъде написан нов закон с различна философия. Сега се оказа, че всъщност ведомствата няма да успеят да създадат изцяло нов документ и пак ще поправят стария.

"Дори да бъде написан нов закон, той ще бъде базиран на същите директиви и ще са засегнати същите субекти. Дори и да е нов законът, не очаквайте, че там би имало съществени промени - сигурно той ще бъде по-добре структуриран и подобрен, но няма да видим нищо различно в него", обясни шефът на АОП Миглена Павлова. По думите й досега основно ЗОП е променян четири пъти, но със сигурност промените ще продължат заради непрекъснато изменящото се европейско законодателство.

Водещи новини

Още новини