България няма да получи полагаемите й се средства по ИСПА и за изграждането на газовите връзки с Румъния и Гърция за тази година, съобщи евродепутатът от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Ивайло Калфин на пресконференция с български журналисти в Брюксел.
Това става ясно от информация от Европейската комисия, която Калфин е получил в отговор на негово питане за преразпределението на средствата в бюджета. Такова преразпределение се прави традиционно в края на годината за подобряване на ефективността на усвояемост на европейските средства. Така нареченият общ трансфер за 2011 г. предвижда пренасочване на общо 719,2 млн. евро от проекти, които се развиват по-бавно от очакваното, към по-успешни инициативи.
Според справката 87 млн. евро за проекти по програма ИСПА, предназначени за България и Румъния, ще бъдат пренасочени другаде. Изплащането на българските средства (около 30 процента на общата сума) вероятно ще бъде прехвърлено за 2012 година, докато румънското финансиране вероятно ще бъде загубено. Сред проектите по ИСПА, които още не са приключили, са пречиствателните станции в Стара Загора, Димитровград, Бургас и Русе, както и проектът за изграждане на Дунав мост 2.
Заради оперативни закъснения Европейската комисия е поискала да се отнема годишното финансиране за изграждането на газовите
връзки с Румъния и Гърция, които се подпомагат от Програмата за възстановяване. "Яд ме е, защото съм се борил за тези пари",
коментира Ивайло Калфин. Той отбеляза, че финансирането за двете газови връзки е било осигурено в началото на 2009 година, но от
две години е спряна работата по тези проекти. Според Калфин именно изграждането на тези връзки и възможността за диверсификация на доставките, а не опасни експерименти като добива на шистов газ са механизми за осигуряване на енергийна независимост.
Двете газови връзки попадат в групата от седем проекта, които се бавят и чиято годишна субсидия от общо 22,4 млн. евро, ще бъде отнета. Останалите забавени проекти по Програмата за възстановяване са интерконекторната връзка между Словакия и Унгария и между Полша и Чехия, газохранилище в Чехия. Други 41 млн. евро се пренасочват от регионални и хоризонтални програми, от които се финансират безвъзмездно проекти, в които участва и България.
Ивайло Калфин, който е заместник-председател на бюджетната комисия в ЕП и докладчик за следващата многогодишна финансова рамка на ЕС, коментира и идеята на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози за нов договор за
всички 27 страни от ЕС или поне за 17-те от еврозоната. Това, което се предлага, е спорно икономически, отбеляза Калфин. Според него това, което искат, може да се направи с промени в Лисабонския договор и няма нужда да се прави нов, но ще отнеме време. България не трябва да се присъединява към нещо, което води до автоматични наказания, твърди Калфин.