Световният пазар на чисти енергийни технологии може да се утрои до 2035 г.

Gettyimages
share

Световният пазар за чисти енергийни технологии се очаква да нарасне от 700 милиарда долара през миналата година до над 2 трилиона долара до 2035 г., пише в анализ на Международната агенция за енергията (МАЕ), публикуван днес и цитиран от БТА.

Търговията с технологии за чиста енергия като фотоволтаици, вятърни турбини, електрически автомобили, батерии и термопомпи вероятно също ще се утрои за десетилетие, достигайки 575 милиарда долара, сочи още анализът.

"Стойността на пазара на чисти технологии ще се увеличи многократно през следващото десетилетие, догонвайки пазарите на изкопаеми горива", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Глобалните температури ще се повишат непоносимо

"Докато страните се стремят да определят ролята си в новата енергийна икономика, три жизненоважни политически области - енергетика, промишленост и търговия, стават все по-взаимносвързани. Макар правителствата да са изправени пред труден и сложен избор, този революционен нов доклад на МАЕ предоставя силна, базирана на данни основа за техните решения", допълни той.

Държавите ще се стремят да повишат енергийната си сигурност, да запазят икономическото си предимство, както и да намалят емисиите, се казва в анализа.

Енергийната агенция посочва, че въпреки мерките, предприети от ЕС и САЩ, се очаква Китай да остане световен център за производство на технологии за чиста енергия "в обозримо бъдеще".

МАЕ обяснява, че на нововъзникващите и развиващите се страни в Латинска Америка, Африка и Югоизточна Азия в момента "се падат под 5 процента от стойността, генерирана от производството на чисти технологии".

Базираната в Париж агенция призовава на повече региони да се даде възможност да се възползват от икономическите изгоди от нарастващите вериги за доставка на чисти и модерни енергийни технологии, за които по-бързият преход към чиста енергия би бил ключов.

Факторите, които в момента възпират инвестициите в развиващи се пазари и включват политически и валутни рискове, липса на квалифицирана работна ръка и лоша инфраструктура, също трябва да бъдат преодолени, пише МАЕ в анализа си.

"Този ​​доклад показва, че страните в Югоизточна Азия, Латинска Америка, Африка, както и други, имат силен потенциал да играят важна роля в новата енергийна икономика", заяви Бирол, добавяйки, че "със стабилни стратегически партньорства, увеличени инвестиции и по-големи усилия за намаляване на високите разходи за финансиране, те могат да постигнат този потенциал".

Водещи новини

Още новини