Марина Шидероф: Страхът от изкуствения интелект отмина, той вече играе ролята на швейцарско ножче

Bing Image Creator
share

Със смяната на бизнес моделите и на функциите, и процесите, вследствие на изкуствения интелект, се променят и задълженията на хората, които ги изпълняват. Най-важното за хората е да бъдем с настройката да използваме всичко, което е фундаментално като знание, натрупано от човечеството, но да надградим с тези нови възможности, които ни дава технологията. Въпреки опасенията, когато технологията се появи, сега тя е овладяна от хората и се използва с полезни цели, като сега ИИ влиза в ролята на „швейцарското ножче“ в джоба на хората, това коментира Марина Шидероф, член на УС на БАСКОМ, основател и главен изп. директор на "Фарм Криейтив Солюшънс, в интервю за "Блумбърг".

"Независимо дали ни харесва, или не изкуственият интелект (ИИ) се внедри във всяко едно ниво на компаниите и бизнес моделите, като работи по някои от най-простите до най-сложните задачи, каза Шидероф.

"Задачи, които преди са отнемали дни на даден екип да ги извърши, в момента се вършат изключително бързо с помощта на ИИ, като технологията ни помага да умножим нашите способности, прави ни по-ефективни и ни спестява работа по някои от най-досадните рутинни работни задачи", обясни тя.

Дизайнер на личности и инструктор по AI: кои са новите работни места в ерата на генеративния изкуствен интелект?

"Със смяната на бизнес моделите и на функциите, и процесите се променят, и задълженията на хората, които ги изпълняват – много се променя профилът на всеки, който работи с дигитална материя. Най-важно е човек да остане ренесансова личност (търсещ и любопитен човек) – или е много важно да бъдем с настройката да използваме всичко, което е фундаментално като знание, натрупано от човечеството, но да надградим с тези нови възможности, които ни дава технологията ИИ", каза Шидероф.

Гостът обясни, че като част от ИТ сектора, помага на всички останали сфери да се дигитализират, а когато има геополитически и икономически сътресения и кризи в световен мащаб, това се отразява на желанието на бизнесите да поемат към дигитализацията.

Всяка втора оферта за дистанционна работа е в IT-сектора

"Вече се създават дигитални кол центрове, като ИИ ще върши досадната работа, която до сега се извършваше от човека, допълни тя.

„Аз съм далеч от мисълта, че ИИ ще замести хората и че ще има излишни от нас. По-скоро трябва да станем тези ренесансови личности, тоест операциите ще се променят, начина, по който правим нещата ще се промени и всеки един от нас трябва да е готов да го хване, да го научи, да го разбере и да го приложи", каза Марина Шидероф.

Гостът каза, че въпреки опасенията около ИИ, когато технологията се появи, сега тя е овладяна от хората и се използва с полезни цели, като сега ИИ влиза в ролята на „швейцарското ножче“ в джоба на хората.

"ИИ променя съществено приложенията и услугите, които ползваме всеки ден, като ги усъвършенства и ги прави персонализирани, така че да паснат на различните нужди на хората", добави тя.

Гостът обясни, че в България има общности, които си споделят опит около технологията на високо ниво.

Водещи новини

Още новини