Директорът на българския институт INSAIT проф. Мартин Вечев обяви създаването на BG GPT – първата платформа в света за изкуствен интелект на български език от последно поколение.
Той определи новината като една от „най-важните и стратегически“ за България в последните години.
„GPT технологията фундаментално променя начина, по който обществото и всички ние комуникираме и работим с информацията. BG GPT е създаден за българската държава, общество, публични и частни организации и институции. Като функционалност е много подобен на комерсиални приложения и платформи като Chat GPT на OpenAI и Bard на Google, но има няколко ключови стратегически предимства за България“, обясни проф. Вечев.
BG GPT е абсолютно свободно достъпен и безплатен. „Това означава, че българските организации , публични и частни институции могат да го ползват директно, да създават приложения в полза на обществото, образованието и бизнеса, без да се притесняват от лицензи или други проблеми. Използването на BG GPT може да стане на място в дадената организация, няма нужда организацията да споделя лични и поверителни данни с чужди корпорации. Могат да го вземат, сложат в НАП, и да го използват, без да има нужда данните да се споделят извън организацията или извън България“, уточни той.
BG GPT е персонализиран и специализиран за българския език. Обучен е с над 3 милиарда словосъчетания и изречения, като в бъдеще ще става все по-мощен и надежден.
BG GPT ще излезе публично за българското общество на 3-ти март. „Пускането му ще бъде поетапно. От днес вече български организации, институции, частни компании и бизнес могат да се запишат и свържат с нас на bggpt.ai и да заявят, че искат да го ползват. Приоритет ще имат научните и образователни институции“, посочи проф. Мартин Вечев.
„С BG GPT България става една от малкото държави в света, която има собствена GPT технология на място, независеща от големите частни корпорации. С BG GPT България заявява, че може да създава технологии и изкуствен интелект на най-високо ниво. Да бъде технологичен лидер, а не просто участник в технологичния процес или потребител на тези технологии“, добави той.
Той демонстрира с различни примери как работи BG GPT. Ето и два от тях:
"Днес е знаменателен ден. Зад такива големи усилия винаги стои естествен интелект. Горди сме, че Институтът INSAIT е част от Софийския университет, че показва пътища, които действително извеждат страната ни на водещи позиции. Надявам се този пример да покаже, че зад българското образование, в инвестициите, които се влагат в наука, действително стоят дългосрочни политики и перспективи, които ще са притегателни за младите хора в България“, каза ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, като уточни, че BG GPT в отворен към цялото общество и не служи единствено за интересите на частните корпорации.
„Това е много важна крачка не само за научно-приложните изследвания в България, но и за развитието на българските организации, включително научни, за развитието на българското образование. Разработването на този модел на изкуствен интелект ще даде огромна възможност за прилагането на ИИ в българското училищно образование, както и в университетите. Можем да предоставим ресурсите, които вече са налични в „Дигиталната раница“ - платформата, която разработваме през последните години. Това е възможност за развитие и подобряване на българската образователна система“, каза министърът на образованието проф. Галин Цоков.