С помощта на изкуствен интелект и суперкомпютри е открито съвсем ново вещество, което може да намали употребата на литий в батериите, предава BBC, цитирана от "Блумбърг България".
Откритията са направени от Microsoft и Тихоокеанската северозападна национална лаборатория (Pacific Northwest National Laboratory - PNNL), която е част от Министерството на енергетиката на САЩ. Според учените материалът може да намали използването на литий с до 70%. След откриването му новият материал е използван за захранване на електрическа крушка.
Изследователите на Microsoft използваха изкуствен интелект и суперкомпютри, за да ограничат 32 милиона потенциални неорганични материали до 18 обещаващи кандидати за по-малко от седмица - процес на подбор, който би отнел повече от две десетилетия, за да се извърши с помощта на традиционните лабораторни изследователски методи.
Процесът от създаването до разработването на работещ прототип на батерия отне по-малко от девет месеца.
Двете организации постигнаха това с помощта на усъвършенстван изкуствен интелект и високопроизводителни изчисления, които съчетават голям брой компютри за решаване на сложни научни и математически задачи.
Изпълнителният вицепрезидент на Microsoft Джейсън Зандер заяви пред BBC, че една от мисиите на технологичния гигант е да „компресира 250 години научни открития в следващите 25“.
„Смятаме, че подобна технология ще ни помогне да го направим. Това е начинът, по който този тип наука ще се прави в бъдеще“, казва той.
Проблемът с лития
Литият често е наричан „бяло злато“ заради пазарната си стойност и сребристия си цвят. Той е един от ключовите компоненти в акумулаторните батерии (литиево-йонни батерии), които захранват всички видове превозни средства - от електромобили до смартфони.
Според Международната агенция по енергетика с нарастването на нуждата от метал и търсенето на електромобили светът може да се сблъска с недостиг на материала още през 2025 г.
Освен това според Министерството на енергетиката на САЩ търсенето на литиево-йонни батерии ще се увеличи до десет пъти до 2030 г., така че производителите непрекъснато изграждат заводи за батерии, за да не изостават.