Бъдещето на интернет: Li-Fi вместо Wi-Fi?

Pixabay
share

Използването на слънчевата енергия е обект на внимание в технологичните изследвания от десетилетия. Сега обаче се проучва нова възможност, която обещава да революционизира не само начина, по който генерираме електричество, но и начина, по който се свързваме към интернет. Новаторската технология е известна като соларни прозорци и може да изиграе ключова роля за бъдещето на интернет свързаността.

Соларните прозорци, както подсказва името, са прозорци, оборудвани със слънчеви клетки, които преобразуват слънчевата светлина в електричество. Тези прозорци могат да бъдат монтирани навсякъде – у домове, офиси, магазини и др. Особено интересни са тези прозорци за стъклените фасади на модерните бизнес-сгради. Соларните прозорци са устойчив източник на енергия, като същевременно изпълняват традиционната си функция – да осигуряват светлина в пространствата, които обитаваме.

Но потенциалът на соларните прозорци се простира далеч отвъд производството на електроенергия. Сега изследователите проучват начини да използват тези прозорци като средство за осигуряване на високоскоростна интернет връзка.

На принципа на оптичните кабели

Концепцията за използване на светлина за предаване на данни не е новост. Това е същият принцип, който стои в основата на оптичните кабели. При тях се използват светлинни импулси за предаване на информация при невероятно високи скорости. Въпреки това, идеята за използване на слънчева светлина за осигуряване на интернет връзка е сравнително скорошна.

Този иновативен подход, известен като Li-Fi (Light Fidelity), използва технология за комуникация с видима светлина (VLC) за предаване на данни. Когато се прилага при соларни прозорци, Li-Fi има потенциала да осигури устойчива, високоскоростна интернет връзка, захранвана от слънцето.

Начинът, по който работи, е относително прост. Слънчевите клетки в прозорците преобразуват слънчевата светлина в електричество, което се използва за захранване на светодиод (LED). Този светодиод излъчва светлинни сигнали, които се улавят от фотодетекторно устройство, преобразуващо светлината обратно в електрически сигнали, които могат да бъдат разчетени от компютър. По този начин данните могат да се предават с висока скорост, без да са необходими традиционни интернет кабели, пише technews.bg.

Киберексперт: Всяко устройство, ползващо Wi-Fi, може да бъде използвано за хакерска атака

Многобройни ползи

Ползите от подобна технология са многобройни. Първо, подходът предлага устойчиво решение за непрекъснато нарастващото търсене на интернет свързаност. Тъй като все повече устройства биват свързвани към интернет, нуждата от високоскоростни и надеждни интернет комуникации тепърва ще нараства. Соларните прозорци могат да отговорят на това търсене, като същевременно намалят зависимостта ни от ток, добиван от изкопаеми горива.

Второ, Li-Fi технологията може да осигури по-бързи интернет скорости от традиционния Wi-Fi, предлагайки превъзходно онлайн изживяване.

Освен това интегрирането на соларни прозорци и Li-Fi технология може да помогне за осигуряване на интернет-свързаност там, където е трудно прокарването на електричество и интернет по традиционните начини. В много части на света достъпът до надежден, високоскоростен интернет все още е лукс. Соларните прозорци биха могли да осигурят рентабилно решение, осигурявайки интернет връзка в отдалечени райони, в които липсва традиционна инфраструктура.

Предизвикатества

Всичко това звучи, навярно, прекалено ентусиазирано. И наистина – технологията все още е в начален стадий и има редица предизвикателства за преодоляване. Например, Li-Fi изисква пряка видимост между предавателя и приемника. Това изискване затруднява приложимостта на технологията в някои сценарии. Освен това разходите за инсталиране на слънчеви прозорци могат да бъдат непосилни за немалко потребители.

Въпреки това, с напредването на изследванията и узряването на технологията, тези препятствия вероятно ще бъдат преодолени. Потенциалът на соларните прозорци да революционизират интернет свързаността е твърде голям, за да бъде пренебрегнат.

Водещи новини

Още новини