Учени от Ню Мексико, САЩ, дават нов живот на мъртви птици с нетрадиционен подход към изследването на дивата природа, съобщи АП, цитирана от БТА.
Екип от Института по минно дело и технологии в Ню Мексико превръща препарирани птици в дронове с цел изучаване на полета.
Д-р Мостафа Хасаналян, професор по машинно инженерство, който ръководи проекта, установи, че изкуствените, механични птици не дават резултатите, към които се стреми в разработките си.
"Достигнахме до идеята, че можем да използваме мъртва птица и да я превърнем в дрон", каза той.
"Препарираните птичи дронове в момента, които се подлагат на изпитания в специално построена клетка в университета, могат да се използват за по-добро конструиране и модели на летене на ята. Това от своя страна може да се приложи в авиационната индустрия", каза Хасаналян.
"Ако научим как тези птици управляват енергията си, можем да го приложим в бъдеще в авиационната индустрия с цел пестене на енергия и гориво", каза той.
Докторантът от университета Брендън Херкенхоф фокусира изследванията си върху оцветяването и ефективността на полета. "Направихме експерименти и установихме, че са нашите самолети с фиксирани крила прилагането на определен цвят може да повлияе на ефективността. Убедени сме, че същото е валидно и при птиците", каза той.
"Прототипът на птица-дрон лети максимум за двадесет минути, така че следващият етап от изследването на специалистите е как да удължат полета и да направят тестове в природата, сред живи птици", каза Хасаналян.