Първото изображение на черна дупка беше преобразено с помощта на изкуствен интелект

pixabay
share

Първото изображение на черна дупка, заснето преди четири години, разкри размит, огнен обект с формата на поничка. Сега учени са използвали изкуствен интелект, за да "ретушират" тази космическа красота, съобщават световните осведомителни агенции, цитирани от БТА. 

Актуализираната снимка, публикувана в "Астрофизикъл джърнъл летърс", запазва оригиналната форма, но показва по-тънък пръстен и е с по-голяма острота на изображението. 

Снимката, публикувана през 2019 г., показа огромната черна дупка в центъра на галактиката M87, която се намира на повече от 53 милиона светлинни години от Земята. Една светлинна година се равнява на 9,5 трилиона километра.

Телескопът "Хъбъл" откри свръхмасивна черна дупка

Снимката беше направена с помощта на данни, събрани от мрежа от радиотелескопи по целия свят, и показва завихрящи се светлина и газ. 
Въпреки съвместната работа на много телескопи, в данните останаха пропуски. 

В настоящото изследване учените са разчитали на същите данни и са използвали машинно обучение, за да попълнят тези пропуски.

Получената снимка изглежда подобна на оригиналната, но показва по-тънка "поничка" и по-тъмен център, отбелязват изследователите. 

"Имам усещането, че наистина го виждаме за първи път", каза астрофизичката и водещ автор Лия Медейрос. 

Медейрос допълни, че екипът планира да използва машинно обучение и върху други изображения на небесни обекти, включително и за черната дупка в центъра на нашата галактика Млечен път.

Водещи новини

Още новини