Южна Корея планира да извърши първото изстрелване на търговски спътник на борда на собствена ракета следващия месец като част от програмата си за космическо развитие, съобщава БТА.
Представители на страната твърдят, че произведената там ракета-носител „Нури“ няма военни цели. Някои експерти обаче смятат, че разработването на такива ракети в крайна сметка ще помогне на страната да придобие технологии, необходими за създаването на по-големи ракети и изстрелването на разузнавателни спътници в условията на враждебност със съперничещата Северна Корея.
През юни миналата година Южна Корея изстреля първия си сателит с помощта на ракетата „Нури“. Южнокорейските власти го нарекоха „пробен сателит“, като целта му беше главно проверка на капацитета на ракетата носител. Събитието следващия месец е предназначено да изведе в орбита за първи път сателит от търговски клас.
Министерството на науката, информационните и комуникационни технологии обяви, че ракетата ще излети на 24 май от космическия център на страната на южен остров. В изявлението се казва, че е предвиден резервен прозорец за изстрелване от 25 до 31 май, в случай на промени в графика поради метеорологичните условия.
Ракетата ще носи един основен сателит, наречен „Малък спътник от следващо поколение 2“, и седем други по-малки спътника с форма на куб. Основният спътник има за задача да изпробва технология за радарни изображения и да наблюдава космическата радиация в близка околоземна орбита, се казва в изявлението.
Екипите са завършили сглобяването на първата и втората степен на ракетата и провеждат окончателни екологични тестове на осемте спътника, които ще бъдат поставени на третата степен на ракетата.
Миналогодишното изстрелване беше второто изстрелване на ракетата „Нури“. През 2021 г. фиктивният полезен товар на ракетата достигна желаната височина, но не успя да влезе в орбита. След изстрелването следващия месец Южна Корея планира още три изстрелвания на ракети „Нури“, уточниха официални лица.
„Третото изстрелване на „Нури“ е от голямо значение, тъй като това е първият опит за изстрелване на спътник с търговско предназначение и първият път, когато частна компания ще произвежда съвместно домашната ракета „Нури“, казаха от министерството на науката, информационните и комуникационни технологии.
Южна Корея, десетата по големина икономика в света, е основен производител на полупроводници, автомобили и смартфони. Нейната програма за космическо развитие обаче изостава от тези на Китай, Индия и Япония. От началото на 90-те години на миналия век Южна Корея е изпратила в космоса редица спътници, но всички те са били свързани с чуждестранни ракетни технологии или площадки за изстрелване.
Северна Корея изведе в орбита сателити за наблюдение на Земята през 2012 г. и 2016 г., но няма доказателства, че някой от тях е функционирал. На Пхенян бяха наложени международни санкции заради двете изстрелвания, тъй като ООН ги разглежда като прикрити тестове на забранената технология за ракети с голям обсег.