Докато растат, децата лесно могат да бъдат повлияни от това, което виждат по телевизията. В съвременните, пълни с телевизори домове, много родители изпитват затруднения в това да намерят начин да направят взаимодействието между детето и екрана възможно най-безболезнено.
От една страна, те си дават сметка, че в съвременния свят детето, оставено без телевизия, може да се окаже неадекватно в комуникацията с връстниците си. От друга страна, те са наясно, че прекалено дългото застоявате пред синия екран може да доведе до неприятни последици за навиците и психиката на малчуганите. В същото време телевизорът си остават един от най-сигурните начини детето да се застои поне за малко на едно място, така че родителите да могат да свършат нещо в домакинството или да поработят от вкъщи, ако се налага.
Какво представлява проблемът „децата и телевизорите“ и как да го разрешите – съвети за това ще намерите в следващите редове.
Защо телевизията може да е проблем
Няма как да разчитате, че телевизията ще показва на децата Ви винаги положителни и здравословни модели на поведение, дори когато става дума за специализирани детски канали. Всъщност в детските филми и предавания често се промъкват сцени на насилие, които едва ли бихте искали детето Ви да копира. Възможно е също те да предизвикат страх у него. Може да се появят и реклами на нездравословни храни, представени по привлекателен начин, или на играчки, които не одобрявате. Детето ще види всички тези неща, преди емоционално да е достатъчно зряло, за да ги прецени и разбере правилно, и преди да може да намери подходящ начин да ги използва. Освен това хипнотизиращият ефект на телевизията може да задържи детето твърде дълго пред екрана и в крайна сметка да му отнеме от времето за игри, учене, четене и т.н.
Как да намалите вредното влияние на телевизията за детето
Задължително е да следите времето, което детето прекарва пред екрана, както и да наблюдавате програмите, които гледа. Ето как да създадете у децата подходящи навици, за да не се налага да се тревожите, когато те стоят пред телевизора.
На първо място, изберете програмите, които детето може да гледа. Оставете му избор между две програми, които според Вас са подходящи. Добре е да ограничите времето пред екрана до 1-2 часа за деца над 2 години. За по-малките гледането на телевизия изобщо не се препоръчва.
Освен това се старайте да гледате често телевизия заедно с детето си. Обсъждайте онова, което виждате – героите и случките на екрана, за да го ориентирате кое е добро и кое е лошо. Понякога в детските предавания се говори с известна ирония за лошите герои, но малките деца не я разбират и приемат лошото им поведение като нормално. Важно е също така да наблягате на разликата между реалност и измислица особено ако детето гледа анимационни филмчета. Изключвайте телевизора или сменяйте канала, ако забележите, че тече неподходяща за детето Ви програма.
Изключително важно е Вие самите също да давате добър пример на детето си, като прекарвате по-малко време пред екрана. Вместо това правете нещо приятно с детето си – четете заедно, играйте на игри. Насърчавайте други забавни и полезни за него занимания, за да има избор от дейности, когато не гледа телевизия. Не използвайте телевизията като награда за добро поведение. Вместо това отидете заедно на любимо на детето място.
(платено съобщение)