Софийският университет става единственото място извън Русия, където ще има част от тунгуското чудо, съобщава bTV.
Никъде другаде по света освен в Русия няма изнесени отломки от метеорита, паднали на Земята през 1908 година. И до днес учени търсят отговор на тайните около Тунгуския метеорит и загадката за неговия произход. Според доц. Мачев има няколко хипотези, като най-сензационно звучащата е, че извънземен кораб-камикадзе се удря в метеорита, за да спаси човечеството. Друга теория е, че това е бил астероид, който се е взривил на около 10 км. от земята, затова пораженията са огромни. На над 2000 кв/км. в тайгата всичко е било повалено. Само над епицентъра дърветата са останали прави, но без нито един клон. Руснаците ги наричат "телеграфни стълбове".
Нашите учени ще изследват полученото парче. В музея на Алма матер има 38 подобни отломъка. Някои са от Австралия, други от дъното на Тихия океан, а има и съвсем нашенски - например късчета от село Гумощник, Троянско, и от село Дебнево.
Парче, намерено край Силистра, пък е изпратено във Франция за изследване и вече със сигурност е установено, че то е част от астероид. Има и късове от най-големия метеоритен кратер, който се намира в Германия.
Парчето от Тунгуския метеорит ще бъде изложено в музея и ще може да бъде видяно от посетителите.
Ректорът на Софийския университет професор Иван Илчев определи цена от 2 лева за всеки желаещ да види експонатите, а те си заслужават.