ЕП одобри правила за улесняване на обмена на данни

Getty (архив)
share

Европейският парламент одобри днес закон за улесняване на обмена на данни в рамките на Европейския съюз с цел стимулиране на иновациите в цифровите технологии, предаде АФП, цитирана от БТА.

От автомобили до ваксини, достъпът до данни става решаващ в глобалната икономика и Европейската комисия има опасения, че липсата на доверие у гражданите и бизнеса затруднява пълноценното използване на потенциала на изкуствения интелект, отбеляза АФП.

Поради това през ноември 2020 г. Еврокомисията предложи регламент, позволяващ по-лесен обмен на данни, които понастоящем не се използват достатъчно от съображения за защита на личния живот, на поверителност и на правата на интелектуалната собственост.

"Текстът определя условията за достъп и прехвърляне на данни, за да могат те да циркулират във вътрешния пазар и да създават стойност, като при това се гарантира рамка на доверие за тяхното използване", подчерта еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон.

ЕК настоява България да въведе правилата за отворените данни

След като беше разглеждан и договарян в продължение на повече от година от страните членки и от евродепутатите, текстът беше приет днес с 501 гласа "за", при 12 "против" и 40 въздържали се.

За да влезе в сила, законът трябва да бъде официално одобрен от 27-те страни в ЕС.

Текстът установява нови правила, налагащи "неутралитет" на "посредниците", чиято мисия се състои в това "да свържат тези, които имат данни, с онези, които желаят да ги използват", уточни Бретон.

Посредниците ще имат правомощия само да обобщават и прецизират данните, които ще им бъдат поверявани. Те не трябва да преследват други икономически интереси, противно на това, което вършат големи платформи като Гугъл, Фейсбук и Амазон. Докладчик по текста в Европарламента е германската евродепутатка Ангелика Ниблер от Европейската народна партия.

Обменът ще бъде подпомогнат чрез създаването на "общи европейски пространства за данни" за здравеопазването, околната среда, промишлеността и държавната администрация.

Тези пространства биха могли да се използват и от участници в научни изследвания и от гражданското общество.

Европарламентът постави ясни условия, за да позволи на администрациите да предоставят на разположение максимум данни за споделяне.

Този регламент е първия стълб на Европейската стратегия за данни, дефинирана от Европейската комисия. Той трябва да бъде допълнен със Закон за данните (Data Act). Законът ще регламентира използването на данни, създадени от свързани обекти.

Представено през февруари, това предложение все още не е обсъдено от държавите членки и Европарламента.

Водещи новини

Още новини