Колбаси с антиоксиданти, хляб с пребиотици и сирене, което понижава холестерола - това са само част от новите разработки на Университета по хранителни технологии в Пловдив.
Модерните здравословни храни се правят от студентите в учебната производствена база. Към някои от тях вече има проявен интерес от фирми, които желаят да ги пуснат в масово производство, съобщава БНТ.
Най-сериозен интерес сред производителите предизвикала разработката на малотрайни колбаси с добавен ликопен, разказва доц. Пантелей Денев, заместник-ректор на Университета по хранителни технологии. Ликопенът е силен антиоксидант, който се съдържа в люспите на доматите. Той понижава риска от развитие на онкологични заболявания. Същевременно служи като естествен оцветител на месото и успешно замества вредните изкуствени добавки.
На вкус саламът с антиоксидант ще напомня на кренвирш с домат. Цената му обаче ще е различна.
В учебната производствена база студентите прилагат нова технология за производство на хляб с пребиотици чрез влагане на инулин. Той се извлича от корените на земната ябълка, популярна като гулия, от пащърнака и цикорията и действа като метла за токсините в стомашно-чревния тракт. Това вещества намалява риска от рак на дебелото черво, колит и други болести на червата.
В Университета са разработили и технология за получаване на млечни продукти, обогатени с Омега-3 и Омега-6 мастни киселини. Скоро в производство ще бъде пуснато сирене, което понижава холестерола.