Туитър обяви днес, че е премахнал близо 3500 акаунта, които са извършвали операции за оказване на влияние и пропаганда в полза на правителствата в различни страни, предаде Франс прес.
По-голямата част от тези акаунти (2048) разпространяват официалната позиция на Китайската комунистическа партия (ККП) относно отношението към уйгурското мюсюлманско малцинство. Неправителствени организации смятат, че близо милион уйгури са въдворени в лагери за принудителен труд.
Още около 100 от изтритите акаунти са били свързани с компания, близка до правителството на китайския Синцзян-Уйгурски автономен район, където живеят по-голямата част от уйгурите.
Другите премахнати акаунти са промотирали действията на правителствените структури в Мексико, Русия, Танзания, Уганда и Венецуела.
Туитър също така обяви стартирането в началото на 2022 г. на консорциум по въпросите на модерирането на своята платформа, който ще обедини учени, неправителствени организации, журналисти и членове на гражданското общество.
Социалната мрежа уточни, че няма да упражнява никакъв контрол върху темите на изследване или заключенията на тази група експерти.
Фейсбук заяви вчера, че е преустановил операция, организирана от Китай, която използва фалшиви акаунти за подхранване на напрежението със САЩ.
Тези фалшиви акаунти умножават публикации на измислен швейцарски биолог, който уж пише, че САЩ оказват натиск върху Световната здравна организация (СЗО) да прехвърли вината за коронавируса върху Китай.
Отказвайки да се съобразят с изискванията на Пекин, американските социални мрежи Фейсбук, Туитър, Инстаграм и ЮТюб, енциклопедията Уикипедия, както и множество чужди медии са тотално блокирани в Китай от правителствените цензори.