Родни учени представиха суперброня за защита на вертолети от нападение с РПГ по време на международната научна конференция "Решения и технологии за интелигентна отбрана", провеждаща се в рамките на изложбата "Хемус 2012" в Международен панаир - Пловдив.
Супербронята е 10 пъти по-лека от обичайната и много по-надеждна. По думите на зам.-министърът на отбраната Валентин Радев разработката е истинско научно постижение, тя е нашият принос в съвместен проект на държави-членки на НАТО.
От Института за отбрана към Министерство на отбраната съобщават, че България се е включила в нов проект на НАТО, посветен на изследването и премахването на замърсяванията на полигоните след изстрелване на боеприпаси и ракети. По думите на директора на учреждението - полк. Стоян Балабанов, през следващата седмица у нас пристига делегация от САЩ, за да се започне съвместна работа по проекта.
България действа активно в звената на НАТО за научни изследвания и създаване на технологии, чрез които да се намалят разходите за отбрана в условията на кризата, заяви полк. Стоян Балабанов и добави, чев момента вниманието е насочено към нестандартни иновативни решения и общи проекти.
По думите на Валентин Радев много добри отзиви има за радиосмутителите, които заглушават сигнали за дистанционно взривяване на експлозиви, и робота за откриване на взривове, затрупани хора, химически замърсявания и работа в опасна за човека среда, който е сред експонатите на "Хемус 2012".
Как новите технологии, по-добрата организация на армията и по-качественото обучение на кадрите могат да намалят военните разходи обсъждат български и чуждестранни експерти по време на конференцията. 66 фирми от 10 държави демонстрират модерни технологии и изделия на изложбата "Хемус 2012 - отбрана, антитероризъм, сигурност", която продължава до 2 юни в Международен панаир Пловдив.