Според последните изследвания на Европейската южна обсерватория се оказва, че броят на планетите в обитаемата зона на звездите от Млечния път е значително по - голям от този на откритите до момента подобни планети.
Учените са проучили 102 звезди видими от южното полукълбо, които се отнасят към т.нар. червени джуджета - най-разпространения клас звезди в Млечния път, 80% от общия брой звезди или около 160 млрд.
За шест години изследвания на червените джуджета учените са открили девет суперземи - това са планети с маса от 1 до 10 пъти земната. Две от планетите, Gliese 581d и Gliese 667Cc, са в пределите на обитаемата зона.
Оказва се също така, че по-масивните планети, каквито са например нашите Юпитер и Сатурн, се срещат рядко около червени джуджета. Предполага се, че по-малко от 12% от червените джуджета имат планети гиганти с маси от 100 до 1000 пъти по-големи от земната.
Учените твърдят, че 40% от звездите тип червени джуджета в Млечния път притежават с висока вероятност планети, съпоставими с размерите на Земята и с благоприятни условия за съществуване на вода.