Учени от Кралския университет в Белфаст спечелиха награда за откритието, че от кожата вид южноамериканска жаба биха могли да се направят лекарства за над 70 сериозни заболявания.
Изследването било проведено под ръководството на професор Крис Шоу. Екипът открил два протеина в кожата на животното, които могат да регулират развитието на кръвоносните съдове.
Протеините, открити в кожата на жабата, могат да забавят растежа на кръвоносните съдове и могат да бъде използванr при борбата с раковите тумори.
По думите на професор Шоу повечето тумори могат да нараснат до определен размер преди в тях да започнат да се образуват кръвоносни съдове, които да им набавят необходимия кислород и хранителни вещества.
"Спирането на растежа на кръвоносните съдове може да направи по-малко вероятно разпространяването на тумора и в крайна сметка може да го убие", коментира ученият. Откритието може да превърне рака от неизлечима болест в хронично състояние.
Екипът също така открил, че друг вид жаба, огненокоремната, произвежда протеин, който може да стимулира растежа на кръвоносните съдове и може да помогне на пациентите да се възстановят бързо от травми или операции. Откритието ще се окаже полезно и при трансплантациите на органи и при лекуване на щетите, нанесени от диабета и от сърдечните заболявания.
Според професор Шоу учените и фармацевтичните компании от цял свят трябва да обединят сили, за да разработят лекарство, което може ефективно да въздейства и да контролира растежа на кръвоносните съдове.
Кожа от жаба лекува рак?
- 10.06.2011 | 07:31
- 5428