Абсолютно сме съгласни, че хакерството трябва да се счита за престъпление. В САЩ се наказва със затвор, каза в предаването "Плюс-минус" по Нова телевизия Ростислав Петров от Българската асоциация на сертифицираните етични хакери.
Имаме стратегия за повишаване на киберсигурността в България. Тя се крепи на две основни точки – образование и структура. Предложихме в училище да има 1-2 часа "Киберсигурност", за да се обучат децата. По отношение на структурата, смятаме че трябва да има регионални мениджъри по киберсигурност, които да носят отговорност, когато има някакъв проблем, обясни Петров.
Трябва да се говори повече за закона за киберсигурност. Браншовете трябва да са готови с наредбата за минималните изисквания за мрежова защита, посочи председателят на Българската асоциация по киберсигурност Мирослав Стефанов.
Ние предлагаме да има различни сертификати в информационната сигурност и хората, които ще правят одитите, да имат сертификат, да има прозрачност. Трябва да е сигурно, че одитите ще се извършват от фирми, които наистина ще свършат работа, каза Стефанов.
Според експерта по киберсигурност Борис Гончаров държавата може да привлече кадри не само със заплащане, но ако създаде на специалиста кариерен път. Определено обаче има голям дисонанс между заплащането в държавния и частния сектор. Заплатите в държавния сектор трябва да се актуализират, но аз не очаквам да има драстичен скок, заяви Гончаров.
Може да се почерпи опит отвън, но ние трябва да си решим проблемите сами. Държавните и частните компании трябва да работят заедно в областта на киберсигурността, каза още Борис Гончаров.