Милиони години след като нашите праисторически предци еволюираха така, че да загубят опашките си, японски учени конструираха техен роботизиран вариант, който да помага на старите хора, пише агенция Ройтерс.
Новият изкуствен орган, кръстен "Arque" /Арка/, е с дължина един метър. Той имитира опашките на гепардите и други животни, които им помагат да запазят равновесие и при катерене.
Учени от университета "Кейо" демонстрираха роботизираната опашка, която действа по принципа на махалото. Когато човешкото тяло се наклони на една страна, придатъкът, привързан със специален колан, балансира в противоположна посока.
Колкото повече Япония се състарява, толкова по-настоятелни стават опитите на учените да запазят населението работоспособно и когато достигне третата възраст. Докато други нации разчитат на внос на работна ръка, Страната на изгряващото слънце предпочита да заложи на технологиите за решаването на проблема.
Роботизираната опашка използва 4 изкуствени мускула и сгъстен въздух, за да може да се движи в осем посоки. Засега тя е все още лабораторна разработка, но когато стане по-гъвкава, тя ще може да бъде използвана във всекидневния живот. От една страна тя ще помага на възрастните хора да пазят равновесие, но също така ще може да бъде използвана в работна обстановка. Тогава тя ще помага на складовите работници, носещи големи товари, да не залитат в една или друга посока.