Професор Ход Липсън и колегите му от лабораторията Криейтив машийнс са създали механична ръка, която е в състояние да се самопрограмира, дори след като е регистрирала неизправност.
Начинът на действие на робота е сходен с този на новородено бебе, което лежи в кошчето и самостоятелно изучава и придобива представа за заобикалящата го среда.
Според учените за първи път робот проявява способност да си представи самия себе си и да осъзнае предназначението си, разбирайки как да действа без вградена механика.
"Способността на нашия робот да си представи самия себе си е недодялана в сравнение с тази на човека. Въпреки това смятаме, че тя открива пътя към машинното самосъзнание", казва Липсън.
Механичната ръка е проектирана без познание за физика, геометрия или динамика. След като е прекарал 35 часа, движейки се без определена цел, механизмът е успял да придобие необходимото познание и да си представи способностите си.
Скоро след това роботизираната ръка е била в състояние да изгради собствена биомеханика, позволяваща й "умно" да хваща и пуска предмети. Роботът е изпълнил и други задачи като писане с маркер.
Изследователите са отпечатали триизмерна деформирана част, за да симулират неизправност и да проверят дали роботът ще я отчете и ще приспособи механиката си. Роботизираната ръка е успяла да долови неизправността и се е пригодила да продължи да върши задачите си, въпреки деформираната част.
Специалистите отбелязват, че самопознанието може да доведе до появата на по-гъвкави и приспособими системи. Въпреки това някои учени смятат, че роботите никога нямат да имат способността да развият собствен толкова сложен интелект, колкото е човешкият.