Сондата "Паркър" на НАСА навлиза във втората си орбита на Слънцето, която ще я изведе на 24 милиона километра от повърхността му, съобщи в. "Дейли мейл".
За първи път сондата се доближи на 24 милиона километра от Слънцето през ноември, като навлезе в короната. Второто подобно доближаване е насрочено за 4 април.
Системите на сондата "Паркър" се включиха на 1 януари и оттогава тя изпраща данни към Земята.
В плана на мисията са общо 24 подобни ниски орбити на Слънцето. При изпълнението им сондата трябва да развие още по големи скорости и да достигне почти 700 000 км/ч. Най-близкото доближаване ще е на 6,1 милиона километра от Слънцето.
Космическият апарат "Паркър" беше изстрелян от НАСА през август миналата година, за да изследва слънчевата корона - външната атмосфера. Този район е по-горещ от фотосферата - "повърхността" на звездата. Механизмите, на които се дължи това презатопляне, не са добре изучени. Надеждите на специалистите са "Паркър" да премине през външната атмосфера и да изследва пряко частиците, магнитното и електрическо поле.
През ноември миналата година, освен че подобри рекорда за доближаване до Слънцето, сондата Паркър" постави и рекорд за скорост, като разви 343 112 км/ч. Тези рекорди преди това принадлежаха на американо-германската сонда "Хелиос 2" от 1979 година.