62% от техниката на "Фобос - Грунт" не била за космоса

share

Неуспехът на предвожданата от Русия международна мисия "Фобос-Грунт" до спътник на Марс е свързан с локалното въздействие върху станцията на тежки заредени частици от космическото пространство. Това е предизвикало т.нар. двоен рестарт на бордовия изчислителен комплекс, съобщи ръководителят на "Роскосмос" Владимир Поповкин.

Ръководителят на междуведомствената комисия за разследване на инцидента Юрий Коптев поясни, че едно от възможните обяснения е, че 62% от електрониката на борда не е трябвало да се използват в космическата индустрия. По думите му "Фобос-Грунт" е бил изграден от 95 хиляди електронни елемента и би трябвало всяка един от тях да отговаря на условията за работа в суровите условия. Коптев разясни, че т.нар. микросхеми се делят на три категории - битови, индустриални и космически. Допускането на борда на неподходяща електроника може да е станало причина две от запаметяващите устройства да се повредят от тежките заредени частици.

Конструкторите не са предвидили ситуация, в която при извънреден режим на системите ще е необходим нов алгоритъм за действия. Стандартният пък се оказал без възможност за подаване на команда от Земята, защото е нямало дублираща радио линия за комуникация с апарата. "Грешката е в това, че просто е трябвало да се предвиди логиката за презареждане на командите със средствата, които са били на борда на космическия апарат. Това би довело до ситуация, в която дори след излизането от строя на запаметяващите устройства апаратът би получил нужната команда и би потеглил към Фобос. Но връзка със Земята не е имало, след известно време са се изчерпали акумулаторните батерии, спътникът беше изгубен", разказа Коптев, цитиран от "Дневник". Поповкин съобщи днес, че Русия преговаря с Европейската космическа агенция за участие в проекта  ExoMars за участие в полет до Марс, но ако няма споразумение, тя сама ще направи втори опит. ExoMars е проект на ESA и американците от NASA за изстрелване през 2016г. на орбитален апарат ,който да събира данни за източници на метан на Червената планета, а през 2018г. за Марс на потеглят и два марсохода.

Водещи новини

Още новини