Преди години електронният спорт представляваше група любители на видео игри, които се събираха по компютърни клубове, за да играят заедно.
Днес медии като ESPN и Turner включват турнири по електронни спортове в програмите си. Търговията на медийни права възлиза на 50 милиона долара за 2016 година с очакване за седемкратен растеж до близо 340 милиона долара през 2020 година.
Компании, спонсориращи спортисти, вече навлизат и като спонсори на е-Атлети, защото електронните спортове им дават директен достъп до любимото занимание на дигиталното поколение – видео игри. А то нараства главоломно с всяка следваща година. От 115 милиона зрители за 2015 година през 2016 числото се увеличава на 162 милиона.
Големите гейминг събития в днешно време не отстъпват по нищо от което и да е голямо музикално събитие от развлекателната индустрия.
Стартирайки в първите години от 21-ви век, турнирите се играеха в хотелски зали пред малка публика. В днешно време най-мащабните гейминг турнири конкурират всяко спортно събитие.
Билетите за League of Legends Championship в Staples Center през 2013г. и на 40-хилядния World Cup Stadium в Сеул през 2014 г. се продадоха за часове, а събитието привлече онлайн аудитория от 27 милиона - повече от най-популярния голф турнир в света - Masters.
Виж още: Кой е Гейб Нюъл - най-богатият човек в бизнеса с видео игрите?
Добър пример е последният турнир по DotA 2, чийто награден фонд надхвърли 20 милиона долара. Първенците от китайският отбор Wings Gaming си разделиха $9,139,002.00.
Освен атрактивни наградни фондове, е-Атлетите могат да се похвалят с условия като на класически спортисти – високи заплати, треньори, мениджъри, психолози, откупни клаузи и т.н.
Ако това изглежда като нещо, което се случва само в САЩ или Азия – грешите. Можем да вземем за пример Катовице. Миньорски град, малко по-малък от Варна. В него всяка година се събират хиляди геймъри от цял свят с една цел – да гледат електронни спортове на живо.
През 2016 година зала Сподек посрещна 113,000 фена, а над 34 милиона зрители са гледали мачовете на живо.
Има ли почва у нас?
В България мащабът е сравнително по-малък, но се увеличава през последните няколко години.
През 2016 година дори зала „Арена Армеец“ успя да се похвали с гейминг събитие – Game Evolution, което бе проведено с подкрепата на Столична Община и София - Европейска столица на спорта 2018, а гост на събитието бе и кметът на град София г-жа Йорданка Фандъкова.
Следващата спирка бе на фестивала е Панаирна Палата №2 в Пловдив на 17-ти и 18-ти юни, където родните ни е-Атлети се състезаваха за награден фонд от над 12,000 лв.