Уроците от петролните разливи винаги се преподават по трудния начин. След борбата със замърсяването и отчитането на щетите, следват процеси и поуки. После идва ред на споровете – за начина на добив и пренос на петрол, за ролята на изкопаемите горива в живота на хората, за другите, неизползвани възможности... И така – до следващия разлив с етикет „екологична катастрофа“.
В борбата за бързо справяне с разливите, обаче, проблясва нов лъч надежда. Той е насочен към по-бързото улавяне на мазните черно-кафеникави петна, плувнали във водата, предаде БНТ.
Технологията е разработвана години наред от американски учени, но в последно време няколко пробива на ниво нанотехнологии добавиха финални щрихи към нейната ефикасност. Така в Националната лаборатория Аргон, разположена югозападно от Чикаго, вече могат да се похвалят с новото оръжие срещу петролни разливи, наречено „петролната гъба“.
Звучи като име на почистващ препарат, но рекламата тук е напълно излишна. Изобретението наистина върши чудеса, като се има предвид начина, по който се справя с петната. Гъбата до голяма степен напомня за матраците. Подобно на тях е направена от полиуретанова пяна. Но дотук с приликите. Под външния слой на гъбата има покритие, което привлича петролните молекулии то буквално засмуква разлетия петрол. Гъбата може да абсорбира 90 пъти повече мазна маса от собственото си тегло. После петрола се изцежда и гъбата може да бъде използвана отново.
Процесът е изпробван не само в лабораторини условия, но и във воден резервоар в Ню Джърси. Учените продължават да усъвършенстват изобретението си. Те са наясно, че гъбата може да има широко приложение в петролната промишленост. С нейна помощ могат да се почистват пристанища, палуби на танкери и складове. Но гъбата най-вече ще спестява трудно уловими замърсявания, преди те да са са обхванали по-големи пространства от морета, реки и езера.