Любител астроном засне далечна слънчева система

share
Новозеландец стана първият аматьор астроном, който успя да заснеме слънчева система в ранни фази на развитие. Авторът на директната фотография е Ролф Олсен, а моделът е ярката млада звезда Бета Пикторис, чиято светлина се вижда над южното полукълбо на Земята, заобиколна от околозвезден диск – облак от късчета материя, лед и прах, който свети с отразена светлина от звездата.
 
Бета Пикторис е млада бяла звезда с обем два пъти колкото нашето Слънце, отдалечена на 63 светлинни години от нас и е любима на астрономите от 80-те години насам, защото позволява да се наблюдава развитието на слънчева система, подобна на нашата. Възрастта й е едва 12 до 20 милиона години и в момента минава през процеси, които са се случвали при нас преди 4,5 милиарда години.
 
Олсен успява да снима звездата заедно с диска и планетите чрез 25-сантиметров домашно сглобяван телескоп, спазвайки много детайлно професионален наръчник за заснемане на именно тази звезда. Запечатването на диска в кадър е най-трудната част, тъй като слабата светлина, която облачният диск излъчва, бива засенчена от силната светлина на звездата, пише "Списание 8".
 
Макар облачният диск на звездата вече да е бил заснеман чрез специализирана техника, фактът че аматьор успява да направи толкова детайлна фотография изумява астрономическата общност. Седмица след като Олсен публикува снимката в своя блог, тя вече обикаля сред професионалните астрономи, придружавана от епитети като „удивителна", „дръзка", „впечатляваща". Според експертите това е първо подобно постижение в домашни условия.

Водещи новини

Още новини