Бивш шеф на НАСА представи своя компания за невронни чипове

share

Бившият шеф на американската космическа агенция НАСА Дан Голдин представи официално своята компания KnuEdge. Тя всъщност съществува вече 10 години в "скрит" режим, като има над 100 млн. долара финансиране и вече е готова с първите си продукти, съобщава dnevnik.bg, позовавайки се на онлайн изданието VentureBeat.

KnuEdge има два отдела и е основана през 2005 г. Единият отдел разработва устройства за биометрика, а другият - невронни компютърни системи за дейта центрове. Първият й продукт е KnuVerse и е система за гласово разпознаване и идентификация за военни цели, като може да работи в бойни условия.

Компанията се разширява същата система и за корпоративни клиенти. Чрез нея могат да се създават системи за идентифкация чрез глас за приложения, интернет и различни системи. Потребителят просто трябва да изговори няколко думи, без значение на какъв език, и ще бъде разпознат от системата дори и наоколо да е много шумно.

Системата вече е привлякла интереса на банки и компании от секторите на здравеопазването и забавленията. Те имат различни идеи за прилагането на системата в своите услуги.

Другият проект на KnuEdge е KnuPath. Това е технология за обработка на информация на принципа на невронните мрежи за дейта центрове и устройства от интернета на нещата. Тя включва и процесор Hermosa, който има 256 ядра и може да се скалира до 512 хил. устройства. Системата е разработена да работи с впечатляващо малка латентност (400 наносекунди) и с възможно най-малко енергия.

Чипът е разработен на принципа на невроните в човешката нервна система. Всяко ядро всъщност е малък процесор, който може да се свързва с тези около него. По този начин те обединяват усилия и подобряват ефективността и скоростта на изчисленията. Програмистите могат да програмират приложенията си така, че всяко ядро да изчислява различен алгоритъм паралелно с останалите. Според Голдин чипът дава между два и шест пъти по-голяма производителност спрямо останалите чипове, които са произведени по 32-нанометрова технология.

Водещи новини

Още новини