Българският апарат “Люлин-МО”, който е на борда на ракетата "Протон-М", излетя към Марс в 11.31 часа от космодрума "Байконур", пише "Новинар".
Изстрелването е част от руско-европейската мисия "ЕкзоМарс 2016" и включва орбиталния апарат Trace Gas Orbiter (TGO) и демонстративния десантен модул „Скиапарели”.
Цялата апаратура има за цел да търси следа от живот на четвъртата планета от Слънчевата система, изследвайки различни показатели.
Българската апаратура ще измерва радиационните условия по пътя към Червената планета, което ще помогне изключително много при евентуален полет на астронавти в близките години, обясниха от Института за космически изследвания и технологии към БАН.
Нашето участие в проекта започва през 2012 г. след покана от страна на Руската академия на науките. Предпилотните изпитания на "Люлин-МО" са проведени в София, Москва, Кан (Франция) и Байконур (Казахстан).
„Очаква се първите данни от апарата да бъдат подадени на 4 или 5 април”, посочи проф. Цветан Дачев.
По думите му изследванията до момента показват, че полет до Марс и обратно ще отнеме повече от две години, което е крайно допустимо що се отнася до радиационно облъчване на астронавтите.
Полетът на „ЕкзоМарс” до четвъртата планета ще отнеме седем месеца. Предвижда се „Скиапарели” да се отдели от TGO на 16 октомври, за да може на 19 октомври първи да влезе в марсианската атмосфера, а вторият – да влезе в орбита на планетата.
Спирането в марсианската атмосфера на TGO ще трае около една година, така че началото на работата на научните инструменти на апарата е планирано за средата на 2017 г. Според специалисти орбиталният комплекс ще продължи да функционира до края на 2022 г.
„Предишните станции бяха с определени задачи за намиране на вода, но не и със специална задача да намери следи от живот”, казаха инженери на мисията.
Българският апарат ''Люлин-МО'' полетя към Марс
- 14.03.2016 | 16:46
- 3546