Откриха 15 малки динозаври в гнездо

share
Гнездо с 15 бебета динозаври беше открито в пясъчната пустош на Монголия. Малките, които не са имали шанса да пораснат, са от вида протоцератопс и са братовчеди на рогатия трицератопс. 

Откритието дава улики на учените да смятат, че тези тревопасни динозаври вероятно са се грижили за своите малки. Протоцератопсите са растителноядни влечуги с размери на овца, с папагалски клюн и „яка" на шията, които са живели преди около 70 милиона години. 
 
 
Малките са били с размер от 10 до 15 сантиметра и на възраст не повече от една година. Вероятно са загинали от местена от вятъра пясъчна дюна, които по тяхно време са достигали до 24 метра, подобно на днешните най-големи дюни в пустинята Сахара, пише "Списание 8".
 
Фактът, че всички малки са намерени заедно, подсказва, че протоцератопсите са полагали грижи за своите малки.
 
Изследователите предполагат, че тъй като този вид е сравнително примитивен в своята група, вероятно гнезденото и родителската грижа са били характерни и за другите цератопсиди, включително трицератопсите и торозаврите.
 
Многобройните открития на фосили, сякаш замразени с пясъците, показва,  че и преди 70 милиона години областта Гоби е била пустиня. Но фактът, че в нея са живели тревопасни животни, променя представата ни за пустинята такава, каквато я познаваме днес. 

Гоби отдавна се е доказала като една от „златните мини" на палеонтологията, като учените са намирали дори двойка динозаври, застинали завинаги в битка, както в момента, в който ги е застигнала внезапната пясъчна буря. Но какви растения са оцелявали в тази среда, за изследователите остава загадка.

Водещи новини

Още новини