Европа налива основите на селище на Луната

GettyImages
share

Новият шеф на Европейската космическа агенция обяви планове за строеж на село на Луната. Засега това е само идея, наричана “лудост” от някои, но Йохан-Дитрих Вьорнер заяви, че тя е широко обсъждана след очертаващия се край на Международната космическа станция (МКС), пише "Монитор".

Планът може да стане действителност към 2030 г., ако шефът на Европейската космическа агенция успее да го прокара. Вьорнер заяви на пресконференция в Париж, че МКС може да бъде заменена от село на Луната, чиито структури ще бъдат изработени от роботи и 3D принтери, които използват лунен прах като строителен материал. В проекта могат да участват различни страни и институции като НАСА, Русия и Китай. Целта е да се подготви мисия към Марс.

През октомври м. г. космическите агенции на ЕС и Русия сключиха съглашение за сътрудничество при колонизирането на Луната. Йохан-Дитрих Вьорнер смята, че един от основните въпроси, над които ще се работи е международен проект за създаването на постоянно база на обратната страна на Луната. Европейското космическо ведомство и промишлените му партньори в момента работят над създаването на нова система за управляемо спускане и кацане на Луната „Пилот“, която ще позволи по-прецизно да се оценяват перспективите за човешка дейност в определени участъци в лунната повърхност.

Преди управляем полет и създаване на постоянно селище на Луната, ЕКА и Роскосмос ще изстрелят към естествения спътник на Земята сонда, която трябва да кацне на неизследвана област Айткена до южния полюс на Луната. В този район има кратери, до които не стига слънчева светлина.

Те се смятат за най-студените места в Слънчевата система. Учените се надяват да открият там залежи от кометен лед и други материали, от които лунната база ще може да произвежда кислород и ракетно гориво. Според Джеймс Карпентър, водещ учен по проекта на ЕКА, една от основните цели е да се проучи потенциалното използване на водата като ресурс за бъдещето, и да се разбере какво може да ни разкаже за произхода на живота във вътрешната част на Слънчевата система.

Водещи новини

Още новини