Девет тракийски гробници и гробни комплекси от Казанлъшката котловина ще бъдат дигитализирани, чрез 3D сканиране и заснемане и ще станат достъпни за туристи и учени от различни краища на света.
Дигитализирането на артефакти от фондовете "Роза" и "Тракология" на историческия музей в Казанлък, ще станат възможни, благодарение на спечелен проект от община Казанлък и местния музей по програма "Културно наследство и съвременни изкуства".
Проектът е за документиране и дигитализиране на тракийските гробници, гробни комплекси и движимо наследство от Долината на розите и тракийските царе. Стойността му е за 187 034,41 евро.
Това обяви в пресклуба на БТА в Казанлък Калина Хицова, ръководител на проекта. С помощта на новата дигитална разработка, след 12 месеца, посетителите на Розовата долина и казанлъшкия музей ще могат на място да направят виртуална разходка из най- интересните места в Долината на траките, сред които е и оригиналът на Казанлъшката тракийска гробница, защитен обект на ЮНЕСКО, затворена за посетители. Дигиталната платформа ще е на български и английски езици.
Новата разработка, чийто краен продукт ще е факт през април следващата година, ще направи възможно и дигитализирането, чрез 3D модели на различни експонати, намерени в Долината на траките, като се създаде цялостна представа за тях, от отделни техни намерени фрагменти. В рамките на проекта ще бъде създадена и географска информационна система, с точни JPS координати и снимков материал.
Като гидове за работа във виртуалните турове в Долината на розите ще работят общо 20 човека, от които 14 ще са младежи от ромски произход.
Пред БТА директорът на Историческия музей в Казанлък Момчил Маринов изрази надежда, че със създаването на дигитализирано звено в местния музей ще се провокира още повече научния интерес към тракийското и археологическо наследство на Долината на розите и тракийските царе.