Гигафабрика постига мечтата на Никола Тесла и става най-голямата сграда в света (видео)

Gettyimages/Gulliver
share

Изглежда, че мечтите на Тесла стават реалност. И военният, и публичният сектор изглежда се възползват от неговите изобретателност и идеи, отбелязва ewao.com.

Следващото велико нещо се очертава да е Гигафабриката на Тесла, център на компанията "Тесла", чийто притежатели имат за цел да произвеждат литиево-йонни батерии, когато този мегалитен проект бъде завършен през 2017 година.

Името Гигафабрика идва от планираното от фабриката годишно производство от 35 гигаватчаса.
„Гига“ е единица за измерване, която се равнява на милиарди.

Мисията на Тесла изглежда да е по-доброто и по-светло бъдеще за всички. Ясно бъдеще, което спомага за устойчивия чист транспорт. Компанията иска да повиши продажбата на електрическите си превозни средства, но за целта ще се нуждае от много батерии.

Компанията разполага с бюджет от около 5 млн. евро и производствена зона от около 3 048 000 квадратни метра, което означава, че те имат всичко, което е нужно, за да постигнат мисията си и мечтата на Никола Тесла. "Тесла" иска да осигури на пазара достатъчно батерии за около половин милион коли на година.

Гигафабриката бе планирана да бъде изградена от 4 модулни блока, но откакто компанията си постави по-високи цели, големината бе увеличена до 7 модулни блока. Това означава, че Гигафабриката се очертава да е сградата с най-обширната зона в света, надминавайки друга фабрика на "Тесла" в Калифорния.

Гигафабриката ще осигури работа на около 6500 души, а други 16 000 ще бъдат наети по друга линия. Това означава 30% намаление в производствените цени и икономическо въздействие в Невада за около 100 000 милиона долара за няколко десетилетия.

Гигафабриката на Тесла ще произвежда 35 гигавата на час в литиево-йонни клетки, които са насочени към производството на автомобили, както и още 15 гигавата за стационарни батерии.

От екологична гледна точка изглежда, че компанията е помислила за това всичко в Гигафабриката да е задвижено изцяло от електричество, произведено от слънчеви панели, вятърни мелници и геотермална енергия, с идеята да се постига нулево нетно потребление на енергия.

Водещи новини

Още новини