Компютрите ни познават по-добре от приятелите

share

Компютърен модел, който анализира „лайковете” ни във Facebook, е в състояние да оцени характера на човек по-точно, отколкото приятелите и роднините му. Единствените, които могат да спорят с машината, са съпругата или съпругът, твърди екип от учени от Кеймбриджския и Стандфордския университет, които са автори на този модел, пише "Монитор".

По време на експеримента са анализирани отговорите на 86 220 доброволци на анкета от 100 въпроса. За тази цел е използвано приложението myPersonality. Специалистите са оценили участниците по пет ключови признака: откритост, доброжелателност, добросъвестност, емоционалност и екстровертност. След това анкетираните са оценени от техни приятели и членове на семейството. Всички получени данни са сравнени с изводите, направени от компютърния алгоритъм.

Оказва се, че компютърът прави доста по-точни изводи за характера на човек, отколкото колеги и приятели. Според авторите на разработката всеки среден потребител на Facebook има 227 лайка, като броят им постоянно расте. Затова компютърът може да разбере за нас повече от роднини и приятели, а в някои случаи и от съпругите.

Новият вид на компютърен анализ повдига сложни въпроси, свързани с неприкосновеността на частния живот. Вече е очевидно, че в близко бъдеще търговските и политическите организации ще започнат да разполагат с данни за характера на милиони хора. Потенциалът на технологията е голям, тя може да се използва за търсене на „идеалния” партньор, например, подходящи сътрудници, мониторинг на обществените настроения и какво ли още не. Що се отнася до личното пространство, засега отговорът на експертите е един – социалните мрежи са открито пространство и потребителите доброволно споделят информация за себе си, а както става ясно тази информация може да разкаже за нас много повече, отколкото ни се струва на пръв поглед.

Водещи новини

Още новини