Американската космическа агенция НАСА (NASA) публикува нова снимка на Плутон, която е и най-близката и ясна досега. Тя за пръв път подсказва и геоложките характеристики на планетата, пише dnevnik.bg.
Снимката е направена от апарата New Horizons, който следващата седмица ще направи и най-близкото си преминаване покрай Плутон. Кадърът е чернобял, като е направен на 9-ти юли. "Вече сме близо и започваме да виждаме геологията на Плутон. Особен интерес е сивата област над "опашката на кита", която е много динамичен регион", коментира Кърт Нийбър, един от ръководителите на проекта. С определението "кит" учените наричат тъмната зона в долната част на планетата.
Кадърът е направен от разстояние 5.4 млн. км. Това означава, че всеки пиксел отговаря на дистанция от 27 км. Снимката гледа към страната на Плутон, която е винаги насочена към най-голямата луна на планетата - Харон.
New Horizons беше изстрелян от Земята през 2006 г. Космическият апарат вече се намира на над 4.7 млрд. километра разстояние. Пикът на мисията ще е на 14-ти юли т.г., когато апаратът ще премине на само 12 500 км. от Плутон и ще направи най-детайлните снимки, като тогава всеки пиксел ще отговаря на едва 100 метра. След това ще изследва и петте луни на планетата-джудже.
Учените очакват, че ще отнеме около 16 месеца докато всички снимки и данни бъдат изпратени до Земята, защото огромното разстояние практически означава съвсем нищожна скорост на трансфера на данни. Все пак, всеки елемент информация ще е безценен, защото ще част от най-близкото и подробно изследване на Плутон досега.