Учени от университета в Колорадо са конструирали уред, чрез който да може да чуваме през езика, пише в. "Дейли мейл".
Приставката разчита на блутут връзка, за да открива звуци. Тя изпраща електрически сигнали на специална пластинка, която се допира до езика. С подходящи тренировки, езикът може да се "обучи" да интерпретира получените звуци. Екипът на проф. Джон Уилямс разработвал "слушалката за език" в продължение на една година.
Пластинката, която се поставя на езика, е със специални електроди. "По този начин се избягва хирургическата намеса при загуба на слуха, каквато се практикува при кохлеарните импланти, коментира проф. Уилямс. Освен това приставката излиза много по-евтино на пациентите".
Новата приставка очаква да получи патент. Разработката на проф. Уилямс се основава на факта, че в езика има изобилие от нервни окончания и делът на мозъка, която разчита сигналите от езика, е способна да декодира много сложна информация.
Микрофони извън ухото улавят звуците, които са предавани на речеви процесор. Той анализира информацията и я препраща с блутут връзка към пластинката, която ги предава под формата на електрически импулси.
Конструираха уред, с който да чуваме през езика
- 07.02.2015 | 20:39
- 1673