Учени забавиха за постоянно скоростта на светлината

share

Екип от шотландски учени е успял да накара индивидуални фотони да пътуват по-бавно от скоростта на светлината, предаде Би Би Си.

Те са изпратили фотони - отделни частици светлина - през специална "маска", която променя формата на фотоните и ги забавя до по-малко от скоростта на светлината.

Фотоните са продължили да пътуват при по ниска скорост, дори когато са се върнали обратно в нормалното пространство.

Експериментът може да промени начина, по който науката разглежда светлината, пише dnevnik.bg.

Изследването на учените от университетите Глазгоу и Хериот-Уат е публикувано в списание Science Express.

Скоростта на светлината се разглежда като абсолютна константа. Тя е 299 792 458 метра в секунда в свободното пространство.

Светлината се разпространява по-бавно, когато преминава през материали като вода или стъкло, но се връща към своята по-висока скорост, веднага след като премине в нормалното пространство.

Еспериментите са продължили две години и половина. Жаклин Ромеро и Даниел Джовани са построили "писта за фотони" с дължина от един метър в лабораторията си, след което са започнали да ги надбягват по двойки.

Единият фотон е оставян в нормалното му състояние, а другият преминава през специална маска.

Разликата в скоростите между двата фотона е няколко милионни от метъра. Според учените това показва, че единият не само е бил забавен при преминаването си през маската, но е продължил със скорост по-малка от тази на светлината след това.

Самата маска представлява устройство от течни кристали, контролирано от компютър.

Водещи новини

Още новини