Samsung дигитализира фонда на Националната художествена галерия

share

Samsung Electronics представи първата дигитална изложба на творби от фонда на Националната художествена галерия (НХГ). Необикновената експозиция включва над 200 творби от 80 български автори и ще продължи до 14 декември.

Изложбата се провежда в рамките на проекта „Непознатото богатство” – инициатива на Samsung с подкрепата на НХГ за дигитализация на целия фонд на Галерията.

Основна цел на вдъхновяващия проект е да даде достъп на повече хора до културно богатство, което е трудно да бъде видяно по друг начин.

Като част от проекта Samsung разработва и мобилно приложение „Велики български художници”, което ще бъде налично в началото на декември и ще може да се свали безплатно от Google Play. Всички, които свалят приложението, ще могат да разгледат дигитализираните до момента над 200 картини, като идеята е то постепенно да се допълва с нови творби.

"Както изложбата, така и приложението са насочени към това да информираме хората, да им дадем още един повод за национална гордост, да им предоставим ново и различно изживяване чрез съвременните технологии и изкуството”, заяви Крис Чънг, изпълнителен директор на Samsung България.

Проектът „Непознатото богатство“ стартира с дигитализация на акварелния архив на Галерията, тъй като голяма част от тези картини никога не са били излагани. Причината за това е спецификата на съхранението им – изключително уязвими към светлината, те почти не излизат от архивите на Галерията.

Сред дигитализираните творби са произведения на велики български художници и някои от най-изтъкнатите ни акварелисти – Никола Маринов, Константин Щъркелов, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Александър Божинов и др. Залегнали са и творби на съвременни художници като Бисера Вълева. Нейната картина „Жълтата водa” е част от цикъл произведения, съставили самостоятелната изложба на авторката през 2012 г. в София.

Сред най-ценните картини, намерили място в изложбата, са „Портрет на Фредерика” на Никола Маринов, „Автопортрет” на Никола Петров, „Цариградски цикъл” на Майстора, „Нашите майки все в черно ходят” и „Селска мадона” на Иван Милев, „Баба с ябълки” и „Мадона” на Васил Стоилов и др. Произведенията, които се излагат за първи път, са предимно на автори, творили след 1944 г.

Дигитализацията на фонда на НХГ ще продължи през 2015 г., като мобилното приложение ще се обновява постепенно с новите дигитализирани творби. Дигиталната изложба също ще продължи през 2015 г. с посещение в няколко големи града.

Водещи новини

Още новини