Неутронен ускорител бомбардира туморните клетки

share

Новосибирски ядрени физици са разработили нов метод за лечение на рака чрез използването на неутронен ускорител за избирателно бомбардиране на туморните клетки, съобщава ИТАР -ТАСС.

Става дума за така наречената бор-неутронна терапия, при която в кръвта на човек се вкарва боров разтвор, при което в раковите клетки се натрупва стабилния изотоп бор-10.
След това туморните клетки се облъчват с епитермални неутрони, които се захващат за ядрата на бора. Вследствие на това настъпва ядрена реакция с голямо отделяне на енергия, което води до убиването на раковите клетки.

Един от разработчиците на проекта Сергей Таскаев, сътрудник в института по ядрена физика, поясни пред ИТАР-ТАСС, че тъй като борът е нетоксично вещество, той може да се натрупа много повече в раковите, отколкото в здравите клетки.

Особена трудност за специалистите е представлявало разработването на самия неутронен ускорител, който да излъчва така наречените епитермални неутрони, които, за разлика от другите, се движат по-бавно.

Те проникват дотолкова надълбоко в организма, че достигнат ли до туморните клетки, се захващат за тях и ги убиват. "Задачата по създаването на подобен ускорител се оказала безумно сложна", обяснява Сергей Таскаев.

Според думите на председателя на Сибирската секция на РАН, учените успешно са създали устойчиво поколение епитермални неутрони, които да се използват за бор-неутронна терапия на пациенти с ракови заболявания.

Екипът от учени вече провел първите експериментални опити за облъчване на туморни клетки с неутронния ускорител. Опитите са показали, че след прилагането на неутронната терапия, туморните клетки са изчезнали.

Въпреки това са били необходими още десетки опити, за да се установи ефикасността на метода. За тази цел физиците са привлекли и специалисти от Института по цитология и генетика към РАН.

Към проекта сериозен интерес са проявили американски, европейски и японски компании.

Водещи новини

Още новини