Японски астрономи от университетите в Нагоя и Осака за пръв път в историята на науката откриха няколко планети, които блуждаят произволно във Вселената. Планетите се намират в централната част на Млечния път.
Блуждаещите планети са открити на около 26 000 светлинни години от Земята, а по маса са по-големи от Юпитер - гигантът в Слънчевата система.
Учени бяха предсказали на теория наличието на подобен род планети, но реалното им съществуване се потвърждава за пръв път сега.
За целта японските специалисти всяка вечер в продължение на две години, започвайки от 2006 година, са фотографирали със специална камера 50 милиона звезди в нашата галактика. Наблюденията са извършвани в обсерватория в Нова Зеландия.
В резултат на анализа на събраното огромно количество данни са били избрани 10 обекта, чиято яркост се променя заради планетите, които ги затъмняват. Ако се съди по всичко, те не се въртят около звезда, а свободно "пътешестват" из галактиката.
Според японските учени в рамките на Млечния път подобните блуждаещи планети трябва да са много повече от останалите, които са свързани посредством гравитацията със своите звезди.
Учените очакват през 2020 година НАСА да изстреля в космоса устройство, което да заснеме тези досега неизвестни космически тела.