България е на второ място в света по широколентова (broadband) свързаност с интернет, показва доклад на компанията Akamai, през чиято инфраструктура минават до 30% от глобалния интернет трафик. Докладът се отнася за първото тримесечие на 2014 г.
Според изследването, което се базира на практически данни, 93% от потребителите у нас разполагат с достъп до мрежата със скорост от над 4 мегабита в секунда (Mbps). В сравнение с предходното тримесечие потребителите на този тип услуга у нас са се повишили с 13% - показател, който е по-висок само в Румъния (14%). За света средната стойност на този тип покритие е 56 на сто. На първо място е Южна Корея с 94% покритие.
Но това е базовото ниво на т.нар. бърз интернет. По отношение на широколентовите услуги с много висока скорост - high broadband, където средната скорост е над 10 Mbps, България не влиза в Топ 10. Там лидерското място е на Южна Корея, където 77% от потребителите ползват такава услуга.
Южна Корея е световният лидер и по средната пикова скорост на интернет достъп - 68,5 Mbps. В Топ 10 по този показател от съседните държави влиза Румъния - шеста позиция със скорост от 54,4 Mbps. Няма и дума за България в десетката на Akamai.
В глобален акпект само 11% от връзките с интернет осигуряват трансфер на данни над 15 Mbps. Това е капацитетът, който дава възможност през интернет да се гледа телевизия с ултра висока (4К) резолюция. Тук Южна Корея "кърти" с 60% готовност - показател, почти двойно по-висок от класираната на второ място в глобалната класация Япония с 32%, обобщава Клуб Z.